Kreatywny portret dziecka – perspektywa żaby

Tym razem sytuację odwrócimy…. do góry nogami 😉 Chociaż nie, w zasadzie nogi nadal są na swoim miejscu, tylko nasza pozycja jako fotografa się zmienia.

Perspektywa żaby w portrecie to ujęcie nisko z dołu. Bardzo nisko. Jak wszelkie artystyczne nazwijmy to zabiegi w fotografii, powinno być zamierzone i wyraźne.

 

A więc – ustawiamy się bardzo nisko, dobrze jest jeśli maluch zwyczajnie siedzi lub stoi wyżej od nas. Ewentualnie – co jest dla mnie dość typowe – kładziemy się na ziemi. I z tej pozycji, ustawiając się bardzo blisko, fotografujemy maluszka.

Co istotne, robiąc zdjęcia dzieci z perspektywy żaby, ważne jest, na co padnie ostrość (na czym tą ostrość ustawisz lub pozwolisz, żeby aparat ustawił). W mojej ocenie są dwa dobre wyjścia:

  • albo ustawiasz ostrość na buzi dziecka, pozwalając by rozmyty przód zrobił tzw. przedplan – wtedy wzrok dziecka może być skierowany w aparat lub skupiony na czymś innym

  • albo ostrość ustawiasz na pierwszym planie, czyli np. na nóżkach, stópkach, bucikach, idealnie na tym, co znajduje się najbliżej obiektywu i wtedy ważne, aby wzrok dziecka nie był  skierowany na aparat (rozmyte oczy na drugim planie skierowane w widza – nie wyglądają dobrze)

Gdy twarz jest mocno rozmyta, ale widzimy że oczy patrzą na nas – nie wygląda to dobrze

Kiedy korzystać z perspektywy żaby? Tu też możliwości znajduję dwie:

  • kiedy dziecko jest skupione na czymś z pochyloną główką, zajmuje się zabawą, chcesz pokazać jego minę, kawałek jego świata
  • kiedy chcesz 😀 bo np. maluch siedzi gdzieś wyżej i chciałabyś fajnie podkreślić jego stópki, zaburzyć proporcje, urozmaicić codzienne zdjęcia

Nie polecam korzystać z takich ujęć za często, o wiele naturalniej w dziecięcej sesji wyglądają zdjęcia z poziomu oczu, czy nawet te z perspektywy żyrafy. Ujęcia wykonywane mocno z dołu są nieco zniekształcone, proporcje buzi mogą wyglądać dziwnie, także trzeba być ostrożnym.

Ale, na pewno jest to opcja ciekawa, warta uwagi i testowania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *