Kreatywny portret dziecięcy – perspektywa żyrafy

Portret dziecka z tzw. perspektywy żyrafy, to jedna z moich ulubionych opcji na urozmaicenie portretu. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że wyolbrzymia i podkreśla to, co w maluchach jest tak piękne. Duża głowa 😉 małe w stosunku do głowy ciało, wielkie oczy – w ujęciach z perspektywy żyrafy te typowe dla dzieci dysproporcje robią się jeszcze większe.

Dodatkowo w tego typu spojrzeniu na portret z ujęcia znika nam wiele zbędnych rzeczy – wyłącznym tematem zdjęcia staje się dziecko, tło przestaje odciągać uwagę.

Ujęcie z wysokiej perspektywy świetnie podkreśla emocje – uśmiech, zdziwienie, czy wiele innych z gamy prezentowanych na co dzień przez każde dziecko 😀

Co ważne, żeby ujęcie było typowym „żyrafowym”, musimy zdjęcie zrobić zdecydowanie z góry. Nie wystarczy więc, że staniemy przed dzieckiem i skorzystamy z własnego wzrostu – najlepiej będzie, jeśli wychylimy się mocno nad maluchem (łapiąc jego wzrok lub rejestrując, co robi) lub skorzystamy z jakiegokolwiek podwyższenia (ławki, łóżka, kanapy).

 

backstage

niska wartość przesłony ładnie rozmywa doł – f 1,8

W ujęciach z perspektywy żyrafy – jeśli Twój aparat na to pozwala – warto śmiało korzystać z niskich wartości przesłony. Dzięki temu twarz zostaje jeszcze bardziej podkreślona, a wszystko wokół się rozmywa. Ale nawet jeśli zdjęcie robimy zwykłym telefonem – warto z takich ujęć korzystać, dla samego urozmaicenia codziennych kadrów.

 

Zdjęcie z telefonu.

Portret dziecka z perspektywy żyrafy to świetny, szybki i prosty zabieg, by Twoje codzienne zdjęcia nie były nudne. Sprawdzi się zarówno w „pozowanym” ustawieniu, jak i w typowych „shotach” z zaskoczenia. Zarówno ze złapanym wzrokiem dziecka, jak i skupiający się na emocjach lub zdarzeniach. Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *